![]() A nyári szünet hátralévő részében kedvezményes vakációs belépőjegy váltható a BTM Vármúzeumába minden 6-18 éves MAGYAR diáknak (magyar diákigazolvány vagy személyi igazolvány bemutatásával) és felnőtt kísérőjének (gyermekenként max 2 felnőtt kisérő).
A BTM Vármúzeum az egykori királyi palota Gellért-hegy felőli szárnyában, történelmi hangulatot árasztó környezetben található. A látogatók bejárhatják a középkori palota helyreállított termeit, az egykori várkápolnát és gótikus termet, valamint megtekinthetik a múzeum egyedülálló kincseit: a magyar-Anjou címeres selyemkárpitot, a rendkívüli művészi értéket képviselő és világviszonylatban is egyedülálló gótikus szoborleletet, vagy a Mátyás király palotájának pompájáról tanúskodó márvány kőfaragványokat. A Vármúzeum kiállításai a palotatörténet mellett Budapest történetének meghatározó eseményeit és személyiségeit is bemutatják. Hogyan alakult ki a római tartományi központ: Aquincum, majd ennek romjain a középkori Magyar Királyság fényes székhelye, s hogyan pusztult el mindez a török kori háborúk és ostromok során? Hogyan jutott el Pest, Buda és Óbuda az egyesülésig és vált Budapest Közép-Európa egyik leggyorsabban fejlődő metropoliszává a 19-20. század fordulójára? Hogyan döntötte romba a második világháború a békeidők nagyvárosát, és hogyan formálódott Nagy-Budapest? Mindezekre a kérdésekre választ találhatnak a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum állandó kiállításait megtekintő látogatóink. A történeti, régészeti, eredményeket bemutató és feldolgozó időszaki kiállításaink mellett különböző képzőművészeti, társadalomtudományos, sporttörténeti és egyéb, a nagyközönség érdeklődésére számottartó időszaki kiállítással várjuk látogatóinkat. A Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum és az Igazgyöngy Alapítvány közös jótékonysági játékgyűjtő akciót szervez rászoruló gyermekek számára a Vármúzeum Kádár (játék)katonái című időszaki kiállításához kapcsolódóan. A kiállítás egy időutazás, amely visszarepít bennünket a 20. század fröccsöntött műanyag figuráinak világába. A második világháború után szinte a világ minden táján megjelentek a katona-, indián- és cowboy-figurák a gyermekes háztartásokban. Kiállításunk azt mutatja be, hogyan követték e játékok társadalomtörténeti szempontból az éppen aktuális politikai és egyéb környezeti hatásokat.
A tárlat azonban most rendhagyóvá válik, hiszen a látogatók nemcsak a vitrinekben lévő játékokat csodálhatják meg, hanem magukkal is hozhatják saját vagy gyermekeik régi, megunt játékait, jótékonysági gyűjtőakciónk keretén belül. A Kádár (játék)katonái kiállítást március 15-én nagyszabású finisszázs-programmal zárjuk, de az adományokat április 15-ig várjuk. Bármilyen típusú játékot szívesen fogadunk, de kérjük, hogy a játékokat hiánytalan, ép és tiszta állapotban hozzák be. Hiányos, sérült, törött vagy szennyezett játékokat sajnos nem áll módunkban átvenni. Kérjük, olyan játékokat hozzanak, amelyeket gyermekeiknek is szívesen ajándékoznának! A játékokat a múzeum nyitvatartási idejében hozhatják be a Vármúzeumba (1014 Bp., Szent György tér 2., Budavári Palota „E” épület), a Királypince vagy az Oroszlános udvar felőli bejáratunkon keresztül, ahol recepciósaink, teremőreink veszik át őket. Múzeumunk nyitvatartása: varmuzeum.hu/latogatasi-informaciok Kiállításunkról bővebben itt olvashatnak: varmuzeum.hu/kadarjatekkatonai Múzeumunk az adományozók részére aznapi ingyenes belépést biztosít. Jöjjön el, csodálja meg ezt a nem mindennapi tárlatot, és hozzon magával néhány játékot! Tegyük boldogabbá együtt a rászoruló gyermekek hétköznapjait! Várjuk adományaikat! A BTM Vármúzeum és az Igazgyöngy Alapítvány csapata A múzeumok őszi fesztiválja idén ősszel is várja az érdeklődőket. Története röviden: "A Múzeumok Őszi Fesztiválja először 2006-ban került megrendezésre a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. A Fesztivál koncepciójának és tematikájának kidolgozására a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (MOKK) kapott megbízást a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) Közgyűjteményi Főosztályától. "A fő cél a múzeumok széleskörű népszerűsítése volt. A Fesztivál szorgalmazói a Múzeumok Őszi Fesztiváljának megrendezésével a Múzeumok Majálisa és a Múzeumok Éjszakája mellett hagyományt kívántak teremteni, egy évente ismétlődő, hosszabb időszakot átívelő múzeumi rendezvénysorozattal. Szándékunk volt a figyelmet nemcsak ráirányítani a múzeumokra, hanem fent is kívántuk tartani az érdeklődést, élményt nyújtó, korszerű oktató, szórakoztató, évről-évre megújuló programokkal. Arra törekedtünk, hogy a lehetőségekhez képest minél több múzeum – különösen vidékről – csatlakozzon az eseményhez. 2006-2011 között a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ, 2012-ben a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége (MVMSZ), 2013-tól ismét minden évben a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ kapott meghívást a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat megszervezésére és a központi rendezvények lebonyolítására." (Forrás: http://oszifesztival.hu/tortenete.html - Múzeumok Őszi Fesztiválja weboldal NYITÓLAP > Rólunk > Története) A BTM Vármúzeum progjamjai a Fesztivál ideje alatt:
További részletek az egyes programokra klikkelve olvashatóak.
A kódexkészítés rejtelmeibe kaptak betekintést a soron következő alkotótáborban az arra jelentkező felső osztályos, általános iskolás gyerekek a BTM Vármúzeumban. Az egyhetes programunk 2022. augusztus 8-tól 12-ig zajlott. Rövid összefoglalónk következik a rendezvényről. A hét folyamán a gyerekek lépésről lépésre készíthették el saját kódexeiket. Első napon - miután megérkeztek - játékos formában ismerkedtek össze egymással, ezután pedig a kódexek világával. Délután minden résztvevő teában áztatva „antikolta” a kódexéhez szükséges lapokat. Táborunk második napja az Országos Széchényi Könyvtárban kezdődött, a gyerekek itt körbenézhettek a restaurátorműhelyben, majd Corvinát, illetve régi könyveket mutattak nekik. „A Corvina fogalmán a kutatás azokat a köteteket érti, amelyekről valamilyen módon bizonyítható, hogy Hunyadi Mátyás és/vagy Beatrix királyné könyvtárába tartozott, esetleg a palota más reprezentatív állományának része volt.” (Forrás: A corvina-fogalom https://corvina.hu/hu/a-corvinakrol/tortenet/a-corvina-fogalom/ Mindezek mellett a gyerekek kipróbálhatták az aranyozás csínját-bínját, úgynevezett füstfólia közreműködésével. Ezzel a technikával mindenki elkészíthette saját keresztnevét. Délután a lapok összefűzése következett. Eredeti fűzőállvány helyett székeket használtak ehhez a művelethez, majd az így elkészült füzeteket préselték. Szerdán délelőtt a leendő kódexek belső borítói kerültek felhelyezésre. Amíg ezek száradtak addig a gyerekek a múzeum raktárába látogattak, ahol kezükbe vehették a gyűjteményben található sarokvereteket, valamint bepillanthattak az itt őrzött eredeti, 1493-as Schedel-krónikába is. Ezt követően a nap fennmaradó részében felkerültek a kódexek kemény borítótáblái, illetve a bőrborítás. Ehhez növényi cserzésű kecskebőrt használtak. A csütörtöki nap a kódexeken lévő bőrök befestésével kezdődött, illetve ezekre különféle mintákat is véstek. Délután egy kalandfüzet segítségével a szerzetesek szemén keresztül fedezték fel a középkori palotát, majd a gyerekek folytatták a kódexek díszítését, a sarokveretek felhelyezését. A tábor utolsó napján kezdésként Novokrescsenszkov Tamás segítségével beindították a Budapest - Fény és árnyék – A főváros 1000 éves története című kiállításunkban található 200 éves Landerer és Heckenast-féle nyomdagépet, amelynek segítségével a gyerekek pénzt, valamint a Schedel-krónikában található Budát ábrázoló metszetet nyomtatták maguknak. Végezetül a gyerekek merített papírra lúdtollal és tintával gótikus betűkkel felírták a saját neveiket, majd arany és ezüst festékkel díszíthették azokat.
A programot a fent leírtak mellett egész héten különböző játékok is színesítették. Ilyen volt például a bestiáriumi állathatározó, vagy a kódexek mókás ábrázolásai alapján saját történetek kitalálása, de helyet kapott iniciálék felismerése, illetve a középkorban használt fűszerek meghatározása is. A tábor Borzsák Réka és Szundi Anett múzeumpedagógusok vezetésével valósult meg, akiknek lelkiismeretes munkáját a gyerekekkel ezúton is köszönjük! |