A múzeumok őszi fesztiválja idén ősszel is várja az érdeklődőket. Története röviden: "A Múzeumok Őszi Fesztiválja először 2006-ban került megrendezésre a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. A Fesztivál koncepciójának és tematikájának kidolgozására a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Képzési Központ (MOKK) kapott megbízást a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) Közgyűjteményi Főosztályától. "A fő cél a múzeumok széleskörű népszerűsítése volt. A Fesztivál szorgalmazói a Múzeumok Őszi Fesztiváljának megrendezésével a Múzeumok Majálisa és a Múzeumok Éjszakája mellett hagyományt kívántak teremteni, egy évente ismétlődő, hosszabb időszakot átívelő múzeumi rendezvénysorozattal. Szándékunk volt a figyelmet nemcsak ráirányítani a múzeumokra, hanem fent is kívántuk tartani az érdeklődést, élményt nyújtó, korszerű oktató, szórakoztató, évről-évre megújuló programokkal. Arra törekedtünk, hogy a lehetőségekhez képest minél több múzeum – különösen vidékről – csatlakozzon az eseményhez. 2006-2011 között a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ, 2012-ben a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége (MVMSZ), 2013-tól ismét minden évben a Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ kapott meghívást a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat megszervezésére és a központi rendezvények lebonyolítására." (Forrás: http://oszifesztival.hu/tortenete.html - Múzeumok Őszi Fesztiválja weboldal NYITÓLAP > Rólunk > Története) A BTM Vármúzeum progjamjai a Fesztivál ideje alatt:
További részletek az egyes programokra klikkelve olvashatóak.
A kódexkészítés rejtelmeibe kaptak betekintést a soron következő alkotótáborban az arra jelentkező felső osztályos, általános iskolás gyerekek a BTM Vármúzeumban. Az egyhetes programunk 2022. augusztus 8-tól 12-ig zajlott. Rövid összefoglalónk következik a rendezvényről. A hét folyamán a gyerekek lépésről lépésre készíthették el saját kódexeiket. Első napon - miután megérkeztek - játékos formában ismerkedtek össze egymással, ezután pedig a kódexek világával. Délután minden résztvevő teában áztatva „antikolta” a kódexéhez szükséges lapokat. Táborunk második napja az Országos Széchényi Könyvtárban kezdődött, a gyerekek itt körbenézhettek a restaurátorműhelyben, majd Corvinát, illetve régi könyveket mutattak nekik. „A Corvina fogalmán a kutatás azokat a köteteket érti, amelyekről valamilyen módon bizonyítható, hogy Hunyadi Mátyás és/vagy Beatrix királyné könyvtárába tartozott, esetleg a palota más reprezentatív állományának része volt.” (Forrás: A corvina-fogalom https://corvina.hu/hu/a-corvinakrol/tortenet/a-corvina-fogalom/ Mindezek mellett a gyerekek kipróbálhatták az aranyozás csínját-bínját, úgynevezett füstfólia közreműködésével. Ezzel a technikával mindenki elkészíthette saját keresztnevét. Délután a lapok összefűzése következett. Eredeti fűzőállvány helyett székeket használtak ehhez a művelethez, majd az így elkészült füzeteket préselték. Szerdán délelőtt a leendő kódexek belső borítói kerültek felhelyezésre. Amíg ezek száradtak addig a gyerekek a múzeum raktárába látogattak, ahol kezükbe vehették a gyűjteményben található sarokvereteket, valamint bepillanthattak az itt őrzött eredeti, 1493-as Schedel-krónikába is. Ezt követően a nap fennmaradó részében felkerültek a kódexek kemény borítótáblái, illetve a bőrborítás. Ehhez növényi cserzésű kecskebőrt használtak. A csütörtöki nap a kódexeken lévő bőrök befestésével kezdődött, illetve ezekre különféle mintákat is véstek. Délután egy kalandfüzet segítségével a szerzetesek szemén keresztül fedezték fel a középkori palotát, majd a gyerekek folytatták a kódexek díszítését, a sarokveretek felhelyezését. A tábor utolsó napján kezdésként Novokrescsenszkov Tamás segítségével beindították a Budapest - Fény és árnyék – A főváros 1000 éves története című kiállításunkban található 200 éves Landerer és Heckenast-féle nyomdagépet, amelynek segítségével a gyerekek pénzt, valamint a Schedel-krónikában található Budát ábrázoló metszetet nyomtatták maguknak. Végezetül a gyerekek merített papírra lúdtollal és tintával gótikus betűkkel felírták a saját neveiket, majd arany és ezüst festékkel díszíthették azokat.
A programot a fent leírtak mellett egész héten különböző játékok is színesítették. Ilyen volt például a bestiáriumi állathatározó, vagy a kódexek mókás ábrázolásai alapján saját történetek kitalálása, de helyet kapott iniciálék felismerése, illetve a középkorban használt fűszerek meghatározása is. A tábor Borzsák Réka és Szundi Anett múzeumpedagógusok vezetésével valósult meg, akiknek lelkiismeretes munkáját a gyerekekkel ezúton is köszönjük! |